Cégismertető
Társaságunk 1991-ben alakult a DUNAFERR vállalatcsoport tagjaként, kifejezetten magasépítészeti acélszerkezetek gyártása céljából. Pár év elteltével a cég tevékenységi köre kibővült könnyű- és középnehéz acélszerkezetek gyártásával, illetve megjelentünk a másodtermék - feldolgozási üzletágban, a DUNAFERR alapanyag bázisára támaszkodva. Az utóbbi években a Kft. a piaci keresletnek megfelelően változó termékpalettával (lásd termékeink) sikeresen vesz részt a piaci folyamatokban, most már DUNAFERR csoporttól független vállalatként.
Cégünk jelenleg két telephelyen működik - Sándorháza, Horganyzó üzem -, alkalmazottaink száma ~ 320 fő, melyből a produktív létszám 250 fő. Ezzel a termelői kapacitással évente 15-18ezer to szerkezet gyártására és 10-12 ezer to szerkezet bérhorganyzására vagyunk képesek. Az éves árbevételünk 4-5milliárd Ft átlagosan.
A gyártást mindig a Megrendelő által biztosított gyártmánytervek (alapján végezzük, saját tervezőkapacitással nem rendelkezünk), ám szoros kapcsolatban állunk a DAV (Dunaferr Acélipari Vállalkozási) Rt.-vel, amely igény szerint vállalja a projektek megvalósítását a tervezéstől, a kulcsrakész átadásig.
A Dunaferr Acélszerkezeti Kft. 6 éve ISO 9001 sz. szabvány szerinti minőségirányítási rendszerben működik, de emellett még egyéb minősítésekkel, tanúsításokkal is rendelkezünk (lásd minőségpolitikánk).
Vállalatunk célja:
a vevői igények folyamatos figyelembevételével erős pozíció elérése a hazai feldolgozóiparban;
beszállítóként az acélszerkezetek piacán;
a már meglévő külföldi kapcsolatok, partnerek segítségével hosszú távú gazdasági és piaci feltételek kialakítása, illetve az EU-hoz való csatlakozás után az új piacok meghódítása;
az infrastruktúra fejlesztésében betöltött aktív szerep erősítése;
a nemzetközi előírásokra épített minőségirányítási rendszer folyamatos működtetése, állandó ellenőrzése és fejlesztése minden területen.
Tevékenységek
1. Acélszerkezet gyártás
Társaságunk döntően épület és ipari tartó acélszerkezetek gyártásával foglalkozik, de termékeink között megtalálhatóak a villamos távvezeték oszlopok, a telekommunikációs tornyok, az építőipar állványszerkezetek és az útkorlát-rendszerek is.
Az alapanyagok feldolgozásra és a gyártásra az alábbi gépek, berendezések állnak rendelkezésre:
felület előkészítés:
- Gietart revétlenítő (kétsugarú, 0,6x1,5m keresztmetszetű)
idomacélok és profilok megmunkálása:
- Peddinghaus fúró - daraboló (CNC vezérelt, max.60 mm fúróátmérő, 1.250mm fűrésztárcsa átmérő)
- Promat PC206 szögacél daraboló - lyukasztó (max.50 mm lyukasztható átmérő, max.12 m megmunkálható hossz)
- Shark 330 CNC - FE szalagfűrész (max.300x240 mm fűrészelhető keresztmetszet)
lemezek megmunkálása:
- Peddinghaus FDB600 fúró - lángvágó (CNC vezérelt, 8-100mm lemezvastagság, 5db fúróorsó) (35.kép)
- ESAB Suprarex DNC lángvágó (CNC vezérelt, 2db lángvágófej, 2,5x9m-es asztal, 3-300mm lemezvastagság)
- Schaffer lemezhengerítő és lemezegyengető (max.100 mm a hengeríthető illetve max.50mm az egyengethető lemezvastagság, max.2500mm egyengethető és hengeríthető lemezszélesség)
- DLB 8/6100 lemezolló
(8mm lemezvastagság, max.6 m lemezhosszúság)
- Ursviken élhajlító (400to hajlító erő, max.6 m hajlítási hossz)
különböző hegesztési berendezések
állványgyártás robottechnikával
2. Tüzihorganyzás
Az acélszerkezetek gyártásánál általában a legkorszerűbb felületvédelmi eljárást, a tüzihorganyzást alkalmazzuk európai szabványnak (MSZ EN ISO 1461:2000 sz) megfelelően kialakított horganybevonat vastagsággal (80-150µ). Nálunk működik Magyarország legnagyobb tüzihorganyzó üzeme; az egyszeri merítéssel horganyozható munkadarab maximális méretei:
- hosszúság: 12,0 m;
- szélesség: 1,1 m;
- magasság: 1,8 m;
- tömege: 5 to.
Bizonyos esetekben forgatással ennél nagyobb méretű elemek tüzihorganyzása is megoldható.
Amennyiben bővebben szeretne megismerkedni a tüzihorganyzás technológiájával és követelményeivel, további szakmai információs anyagokkal és személyes szaktanácsadással állunk rendelkezésére.